Турски сладолед – Леден деликатес

Турски сладолед – Леден деликатес

Направете сладолед на турски начин.

Состојки:

  • 4 шолји козјо млеко
  • 1 шолја шеќер
  • 1 лажица салеп
  • 1 лажица ванила

Подготовка:

  1. Се мешаат во сад шеќерот со салепот и ванилата.
  2. Се загрева млекото и потоа е додава меата кога ќе почне да врие.
  3. Се меша и се остава на наника температура да е крчка 30-40 минути.
  4. е лади и лужи.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text