Совршена чоколадна торта

Совршена чоколадна торта

Едноставно се подготвува, вкусот е фантастичен!

Состојки:

 • 300 гр чоколадо за готвење
 • 100 гр путер
 • 75 гр какао
 • 20 гр кафе
 • 4 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 1 лажица брашно

Начин на подготовка:

 1. Издробете го чоколадото и растопете го заедно со путер на слаб оган. Откако ќе се растопи и хомогенизира измешајте со какао и кафе. Оставете ја смесата да се излади на страна и за тоа време дорбо разматете јајца со шеќер и брашно.

   

 2. Ставете ја смесата од јајца во чоколадната и мешајте за да се изедначи. Ставете ја смесата во калап за печење со ѕидови кои се одвојуваат, а на кои сте поставиле масна хартија за печење.

   

 3. Испечете ја фината чоколадна торта во загреана рерна на 175-180 степени околу 15 минути. Внатрешноста на тортата останува благо течна, а од надвор има пријатна кора.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text