Брз рецепт за домашно тесто – направете печива по желба

Брз рецепт за домашно тесто – направете печива по желба

Подгответе домашно тесто за разни печива…

Состојки:

 • 400 гр глатко брашно
 • 1/2 лажици шеќер
 • 1/2 лажица сол
 • 1/2 лажичка сув квасец
 • 1 лажица масло

Начин на подготовка:

 1. Пред да почнете со подготовка на смесата, ослободете ја работната површина и направете доволно место како би ги обликувале саканите облици. Земете ги сите состојки и направете смеса која треба да остане прекриена околу еден час. Пред тоа додајте масло и покријте ја смесата со крпа.

   

 2. Потоа обликувајте печива по желба. Можете да правите што сакате, важно е на крај вкусот да биде совршен.

   

 3. Откако ќе ги направите саканите облици, подгответе сад за печење во кој ќе ги наредите топчињата тесто. Додајте масло и загрејте ја рерната на 200 степени. Печивата печете ги додека не добијат румена боја.

   

 4. Печивата оставете ги малку да се изладат, а потоа послужете ги.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text