Вкусен ручек: Пилешко во зеленчук

Вкусен ручек: Пилешко во зеленчук

Брзо и лесно направете вкусен ручек од зеленчук.

Состојки:

 • 300 гр пилешки гради
 • 100 гр варен грашок
 • 100 гр тиквици
 • 10 гр зелени маслинки
 • 1 главица црвен кромид
 • 1 дл вода
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Пропржете ситно сечкан кромид кромид во тефлон тава со малку масло, па додајте тиквици исечкани на стапчиња, готвен грашок и зелени маслинки.

   

 2. Динстајте на силна температура 5-7 минути, прелијте со вода и гответе додека течноста целосно не испари. Потоа додајте пилешко исечкано на стапчиња и динстајте на умерена температура 15-20 минути, додека не омекне. Повремено промешајте и долијте вода да за зеленчукот и месото да не се исуши. Пред крај, посолете и побиберете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text