Пита со готови кори полна спанаќ – Цело семејство ќе стане да проба

Пита со готови кори полна спанаќ – Цело семејство ќе стане да проба

Пита со спанаќ која се прави брзо, совршена е со јогурт, за секој ден, особено за викендите.

Состојки:

 • 500 гр. готови кори за пита
 • 500 гр. сирење
 • 500 гр. спанаќ
 • 5 јајца
 • 50 мл. јогурт
 • 50 мл. масло
 • 5 лажици гриз
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се става во сад сирењето кое треба да е ронето, јајцата, јогурт и масло, на крај гриз.
 2. Се меша смесата убаво, па и се додава убаво миен и сечен спанаќ.
 3. Се зема една кора и се премачкува со масло, се става друга кора на неа, се става од смесата и се мота ролна, која се става во намастен плех за печење.
 4. Се прави така со сите кори.
 5. Се сипува горе смесата која останала и се пече на загреана рерна на 220 степени околу 30-40 минути, зависи од рерната.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text