Вкусно и брзо: Запечени пиперки полнети со леб и сирење

Вкусно и брзо: Запечени пиперки полнети со леб и сирење

Вкусен и брз оброк…

Состојки:

  • 2-3 големи пиперки
  • 1/2 векна леб, само средината
  • 300 гр ситно сирење
  • малку колбас
  • 2 јајца
  • малку магдонос
  • 2 прстофати сол
  • 70-100 мл млеко
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Во чинија измешајте леб, сирење, јајца, млеко, исечкан магдонос, малку сол и исечкан колбас. Пиперките сечете ги по должина, малку посолете ги и полнете ги. Пропрскајте со масло и печете на 200 степени околу 35 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text