Орев коцки: Сочен бисквит и чоколаден фил – ќе ве освои на првиот залак

Орев коцки: Сочен бисквит и чоколаден фил – ќе ве освои на првиот залак

Вкусни орев коцки за сите љубители на колачи со ореви и чоколадо.

Состојки за бисквит:

 • 4 белки
 • 150 гр маргарин на собна температура
 • 150 гр шеќер
 • 150 гр мелени ореви
 • 70 гр глатко брашно
 • 1/2 прашок за печиво

Состојки за глазура:

 • 4 жолчки
 • 150 гр шеќер во прав
 • 20 гр ванилин шеќер

Состојки за крем:

 • 100 мл млеко
 • 100 гр мелени ореви
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 100 гр шеќер
 • 100 гр маргарин
 • мелени ореви за посипување

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text