Домашен локум – омилениот десерт со кафе

Домашен локум – омилениот десерт со кафе

Брзо и лесно се прави!

Состојки:

  • 7 дл вода
  • 500 гр шеќер
  • 200 гр гриз
  • 100 гр кокос
  • 1 кесичка пудинг од малини

Начин на подготовка:

  1. Ставете во тенџере вода и шеќер и кога ќе зоврие додајте гриз и гответе додека не почне да згуснува, потоа додајте разматен пудинг и гответе додека не се соедини и згусне.

     

  2. Врелата смеса распоредете ја во сад премачкан со масло. Оставете да се излади. Сечете на коцки и извалкајте во кокос.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text