Ликер од кафе

Ликер од кафе

Одлична напивка за опуштање…

Состојки:

  • 150 гр кафе
  • 150 мл вода
  • 300 гр шеќер
  • 600 мл врела вода
  • 150 мл ракија
  • 1 лажица цимет

Начин на подготовка:

  1. Шеќерот прелијте го со 150 мл вода и гответе неколку минути. Кафето прелијте го со врела вода, па процедете низ газа.

     

  2. Ставете да зоврие процедено кафе, ракија, цимет и шеќерен сируп неколку минути, ракијата малку да испари. Тргнете од оган и изладете.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text