Колач од микробранова: Вкусен десерт готов за миг!

Колач од микробранова: Вкусен десерт готов за миг!

Брз и вкусен десерт…

Состојки:

  • 20 парчиња чајни бисквити
  • 1 лажица шеќер
  • 300 мл млеко
  • 1 лажица прашок за печиво
  • шеќер во прав за посипување

Начин на подготовка:

  1. Бисквитите искршете ги и ставете ги во длабок сад. Додајте млеко, шеќер, прашок за печиво и разматете со миксер.

     

  2. Обложете сад со најлонска кеса, ставете ја подготвената смеса и ставете во микробранова на 5 минути. Потоа, колачот ставете го на чинија, вратете во микробранова на 1 минута. Извадете го колачот од микробранова, посипете со шеќер, пресечете и послужете.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text