Ручек за десетка: Ражничи од компири и сланина

Ручек за десетка: Ражничи од компири и сланина

Ручек кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 8 компири
 • 12 парчиња месната сланина Пекабеско
 • сол
 • 8 стапчиња за ражничи

Начин на подготовка:

 1. Секое парче сланина исечкајте го на три дела.

   

 2. Добро измијте компири, па исечкајте ги на кругови.

   

 3. Редете на стапчиња, круг компир, парче сланина, па повторувајте.

   

 4. Печете во загреана рерна на 30 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text