Чизкејк со лимон – Кремав и освежителен десерт без да вклучите шпорет

Чизкејк со лимон – Кремав и освежителен десерт без да вклучите шпорет

Направете вкусен чизкејк со лимон кој не се пече, па нема да вклучите шпорет и да изгубите многу време во подготовка.

Состојки:

 • 150 гр. бисквити или плазма
 • 50 гр. маргарин
 • 20 гр. шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 320 гр. маскарпоне
 • 1 лимонова кора
 • 3 лимони(сок)

Подготовка:

 1. Се прави кора од бисквитите така што се мелат во блендер ситно и им се додава истопен маргарин и шеќер.
 2. Се распоредува смесата рамномерно на тава.
 3. Се лади околу еден час.
 4. Се мешаат маскарпонето со ванилин шеќер и лимоновата кора која треба да е рендана ситно.
 5. Се става и лимонов сок и се меша убаво да се добие хомогена смеса.
 6. Се става врз бисквитот, се рамни, декорира по желба и се враќа да се лади.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text