Компир запечен во рерна: Крцкав и вкусен оброк

Компир запечен во рерна: Крцкав и вкусен оброк

Предлог за следниот ручек…

Состојки:

  • 500 гр компири
  • 200 гр кисела павлака
  • 2 јајца
  • 100 мл млеко
  • 4 чешниња лук
  • масло
  • сув зачин или сол

Начин на подготовка:

  1. Компирите излупете ги и исечкајте ги на кругови. Тепсијата намастете ја. Во чинија ставете павлака, јајца, лук и млеко и изедначете.
  2. Компирите наредете ги во тепсија и прелијте со павлака. Добро протресете. Печете на 220 степени околу 50-60 минути. Послужете топло.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text