Намаз од модри патлиџани

Намаз од модри патлиџани

Направете вкусен намаз од модри патлиџани.

Состојки:

 • 2 средно големи модри патлиџани
 • 4 лажици масло
 • 5-6 лажици сок од лимон
 • 2 лажички сол
 • 1/2 лажичка мелен бибер

Начин на подготовка:

 1. Испечете ги патлиџаните во рерна на 250 степени.

   

 2. Кога лушпата речиси целосно ќе потемни извадете ги, оставете ги малку да се изладат, излупете и сомелете.

   

 3. Додајте ги во масата останатите состојки и добро измешајте.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text