Компир-пита – Рецепт кој ќе го правите бар еднаш неделно

Компир-пита – Рецепт кој ќе го правите бар еднаш неделно

Направете вкусна пита со компири.

Состојки:

 • 1 кг. компири
 • 1 главица кромид
 • 2 лажички сол
 • 100 гр. брашно
 • 100 мл. масло
 • 2 лажици путер
 • малку бибер

 

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 200 степени.
 2. Се лупат компирите, се рендаат со лупениот компир и им се става сол и бибер.
 3. Се цеди виишокот вода од компирите и се меша со брашното смесата.
 4. Се премачкува плех со масло, се става смесата, па се прелева со две лажици растопен путер и масло загреано.
 5. Се пече 40 минути.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text