Како да направите кисели краставички – бејби корнишони од тегла

Како да направите кисели краставички – бејби корнишони од тегла

Рецепт за вкусна зимница…

Состојки:

  • 3 кг корнишони
  • црн бибер во зрно
  • коријандер

Состојки за прелив:

  • 5 л вода
  • 150 гр сол
  • 75 мл есенција
  • 1/2 конзерванс
  • 1 винобран

Начин на подготовка:

  1. Состојките за прелив соединете ги и добро измешајте. Измиените и исчистени краставички ставајте ги во чисти стерилизирани тегли и додавајте зачини по вкус. Налијте прелив.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text