Се нарекувале храна на Боговите – Сите благодети од маслинките

Се нарекувале храна на Боговите – Сите благодети од маслинките

Маслинките во времето на грчката митологија се нарекувале храна на Боговите, а и денеска се многу здрава и корисна намирница.

Имаат многу витамини во себе, А и Е, натриум, калциум и влакна. Имаат масти, но тоа се здрави масти или омега три киселини, кои го зголемуваат добриот холестерол.

Тие се добри за подобрување на меморијата, даваат енергија, а исто така и помагаат за здрава кожа и намалување бори.

Помагаат за слабеење, заситуваат и намалуваат чувство на глад, помагаат и за лесно празнење.

Намалуваат и воспаленија и болки во телото.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text