Задржува бактерии и нечистотија – Даската за храна ќе ја исчистите темелно вака

Задржува бактерии и нечистотија – Даската за храна ќе ја исчистите темелно вака

Даската за сечење, без разлика дали е дрвена или пластична, станува легло на бактерии, бидејќи колку и да ја миете се задржува храна на неа.Даската ќе ја исчистите темелно со помош на сол кој ќе го ставите на неа, па ќе го истриете со половина лимон.

Потоа измијте ја на вообичаен начин и бидете сигурно дека нема да има ниту мириси, ниту бактерии на неа.

Правете си го ова еднаш месечно.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text