Навики кои го успоруваат метаболизмот – Не грешете вака, стануваат опасни

Навики кои го успоруваат метаболизмот – Не грешете вака, стануваат опасни

Начинот на живот во зависност од тоа колку сме активни и се грижиме за себе, може да влијае на метаболизмот и да создаде проблеми.

Недостатокот на движење е начин со кој не се трошат доволно калории, се дебелееме и се чувствуваме подувани и имаме болки и гасови.

За добар метаболизам и да не накачувате килограми нема потреба од напорни вежби итеретана.

Доволно е прошетка во природа, качување на скали наместо да одите со лифт, а самото тоа ќе направи многу за метаболизмот.

Важно е и колку спиеме, недостатокот на сон носи проблеми со метаболизмот, депресија, анксиозност и дијабетес.

Метаболизмот доживува шок ако го смениме ноќното со дневно спиење.

Потребна ви е храна со протеини и секако иако стресот е неизбежен дел од секојдневието, да избегнуваме стресни ситуации колку можеме повеќе.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text