Намирници за обликувани мускули и здрав живот – Храна богата протеини

Намирници за обликувани мускули и здрав живот – Храна богата протеини

Храната со многу протеини е важна, а освен тоа за здравје и правилен метаболизам треба да се фокусирате и на вежбање, прошетки и здрав начин на живот.Јадете многу јајца, тие се богати со протеини, витамини Б и здрави масти.

Јaдете често и лосос кој има многу протеини и омега три масни киселини.

Јaдете пилешко бело месо кое има 26 грама висококвалитетни потеини во само 85 грама месо.

Јадете често и говедско месо, туна и шкампи.

Јадете грав, леблебија, кикиритки и киноа.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text