Крем десерт со јаболки и крушки – Подобар од тегла слатко

Крем десерт со јаболки и крушки – Подобар од тегла слатко

Направете вкусен крем со јаболки и круши.

Состојки:

 • 2 јаболки
 • 2 круши
 • 400 гр. јогурт
 • 1 лажиче лимонов сок
 • 2 кеси желатин
 • 1 лажица вода
 • 2 капси есенција од портокал
 • цимет за горе

Подготовка:

 1. Се лупат јаболките и крушите и се сечат ситно.
 2. Се ставаат во тефлонска шерпа со сок од лимон и се динстаав на слаб оган.
 3. Се меша јогуртот со есенција од портокал и се раствара желатин во вода, се става потоа во јогуртот, а јогуртот во овошјето на оган.
 4. Се меша и се става во чинии за десерт.
 5. Се лади и горе се става цимет.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text