Бисквит торта со бел крем

Бисквит торта со бел крем

Направете вкусен колач-торта во вашата кујна.

Состојки:

 • 500 гр. бисквити
 • ½ л. млеко
 • 5 лажици брашно
 • 4 лажици шеќер
 • 150 гр. маргарин

Подготовка:

 1. Се прави бел крем така што се меша брашно со две лажици шеќер, се додава многу малку млеко.
 2. Се вари остатокот од млекото, а кога ќе зоврие се трга од оган.
 3. Се става смесата со брашно.
 4. Се враќа на оган со мешање, а додека се лади и се додаваат уште две лажици шеќер и се меша.
 5. Се загрева маргарин на собна температура и се меша во смесата, лажица по лажица.
 6. Натопете бисквити во малку млеко и редете бисквити, па крем, додека имате.
 7. Украсете со шлаг ако сакате.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text