Поховани стапчиња

Поховани стапчиња

Необичен, а вкусен оброк…

Состојки:

 • 500 гр боранија
 • 2 јајца
 • 200 гр брашно
 • 200 мл млеко
 • сол
 • бибер
 • 1/2 веза магдонос
 • 1 шолја брашно за поховање

Начин на подготовка:

 1. Исчистете, измијте и бланширајте ја боранијата во посолена вода околу 5-6 минути. Исцедете и оставете да се излади.

   

 2. Во сад разматете јајца, млеко и брашно. Додајте зачини и ситно сечкан магдонос. Во друг сад ставете брашно за поховање.

   

 3. Боранијата извалкајте ја во брашно, па во смеса од јајца и ставајте во загреано масло. Пржете до златна боја и оставете на хартиена салфета, да ја впие маснотијата.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text