Погачи со кисела вода – Мали кругови полни вкус

Погачи со кисела вода – Мали кругови полни вкус

Направете мали погачи со кисела вода.

Состојки:

 • 100 мл. кисела вода
 • 1 јајце
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • 1 чешне лук толчен
 • 100 гр. рендан кашкавал
 • 200 гр. пченкарно брашно
 • 10 лажици масло и малку сол

Подготовка:

 1. Се мати јајцето со малку сол со вилушка.
 2. Се става кисела вода и прашок за пециво, малку сол и се остава да нарасне.
 3. Се додава потоа рендан кашкавал, ситнет лук и брашно.
 4. Се меша во густа смеса како за палента.
 5. Се загрева масло на тава и се формираат мали кругови од смесата со лажица, се пржат убаво од двете страни.

 

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text