Топчиња со компири, кашкавал и корнфлекс

Топчиња со компири, кашкавал и корнфлекс

Направете топчиња со компири и корнфлекс кои веднаш ќе се изедат.

Состојки:

  • 500 гр. компири
  • 200 гр. кашкавал
  • 6 лажици корнфлекс.
  • 200 мл. масло
  • 2 јајца

Подготовка:

  1. Се вари компирот во солена вода, се цеди и лупи, па се пасира како за пире.
  2. Се додава рендан кашкавал и јајце.
  3. Се замесува добро смесата.
  4. Се прават мали топчиња со помош на рацете, се валкаат во матено јајце и искршен корнфлекс.
  5. Се пржат на масло.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text