Крем бруле со јагоди

Крем бруле со јагоди

Направете вкусен крем со павлака и јагоди.

Состојки:

 • 6 жолчки
 • 500 мл. слатка павлака
 • 200 гр. шеќер
 • 2 кеси ванила
 • 150 гр. јагоди
 • 150 мл. вода

Подготовка:

 1. Се матат жолчките со шеќер додека не се растопи, а павлаката се загрева на оган, но не треба да врие.
 2. Се додаваат полека жолчките и се мати да се добие хомогена смеса.
 3. Се додава и ванилата.
 4. Се става смесата во керамички садови и се пече во рерна на 165 степени.
 5. Треба да се згусне кремот и тогаш е готово.
 6. Се лади, а на оган се става шеќерот да се карамелизира, па се додаваат јагодите со вода и се чека да се згусне.
 7. На секоја чинија крем се ставаат две лажички од јагодите горе.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text