Шарена туршија: Вкусна зимска салата полна со витамини

Шарена туршија: Вкусна зимска салата полна со витамини

Вкусна и здрава зимница…

Состојки:

 • 1 кг краставички
 • 1 кг моркови
 • 1/2 кг зелени домати
 • 1/2 кг зелени пиперки
 • 1 кг карфиол
 • 1 кг зелка

Состојки за прелив:

 • 750 мл алкохолен оцет
 • 250 гр шеќер
 • 150 гр сол
 • 250 мл вода
 • 1/2 л масло
 • 1 кесичка бибер во зрно

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот измијте го и исечкајте го на кругови, а зелката на тенки резанки. Морковите малку бланширајте ги, околу 5 минути, па и нив исечкајте ги на кругови.

   

 2. Во тенџере ставете вода, оцет, шеќер, сол, масло и бибер и гответе на слаб оган до вриење. Кога ќе зоврие прелијте го зеленчукот кој сте го ставиле во тегли.

   

 3. Салатата е спремна за употреба веќе наредниот ден.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text