Секогаш употребувајте го вака прашокот за пециво – Секој друг начин е погрешен

Секогаш употребувајте го вака прашокот за пециво – Секој друг начин е погрешен

Секогаш кога правите тесто, прашокот за пециво помешајте го со брашно па употребете го.

Исто така, заедно со брашно додадете го во тестото.

Прашокот за пециво не смее да дојде само во допир со течност бидејќи го губи своето дејство.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text