Како се пече во силиконски калапи – Вака се вадат најлесно мафините

Како се пече во силиконски калапи – Вака се вадат најлесно мафините

Мафини, торти и слатки…постојат многу десерти кои се прават во силиконски калапи.

Некои калапи издржуваат само 180 степени, некои до 230.

Се пече како и во обичен калап, и секогаш се чека да се олади добро колачот пред да се извади од калапите, за да не се скрши и залепи.

Најдобар начин да се извадат мафините или колачите се да се превртат на послужавник кога се добро оладени, откако страните ќе ги поминете со нож за да се одлепат ѕидовите.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text