Евтин какао колач за секој ден – без миксер, без јајца

Евтин какао колач за секој ден – без миксер, без јајца

Евтин и брз колач кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 3 чаши јогурт
 • 1,5 чаша шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер или арома
 • 2 лажици какао
 • 1/2 чаша масло
 • 3 чаши брашно
 • 1/2 кесичка прашок за печиво

Состојки за прелив:

 • 1 чаша млеко
 • 1 чаша шеќер
 • 3 лажици какао
 • 150 гр путер или маргарин

Начин на подготовка:

 1. Разматете ги состојките за колач и ставете во намастена тепсија. Печете во загреана рерна на 200 степени околу 35-40 минути.

   

 2. Состојките за прелив згответе ги и прелијте преку ладниот, исечен кола. Оставете да впие, па послужете.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text