Домашен сладолед од јагоди: Вкусно освежување готово за само 5 минути

Домашен сладолед од јагоди: Вкусно освежување готово за само 5 минути

Ви донесуваме одличен рецепт за сладолед.

Состојки:

 • 200 гр јагоди
 • 3 кесички шлаг
 • 2 дл млеко
 • 5-6 лажици шеќер во прав
 • 1 чаша јогурт

Начин на подготовка:

 1. Испасирајте или изблендирајте јагоди. Во сад за матење ставете шлаг, додајте млеко и шеќер во прав и разматете.

   

 2. Додајте јогурт и измиксани јагоди и заедно матете уште минута-две на најмала брзина.

   

 3. Добиената смеса ставете ја во пластични садови и ставете во фрижидер. После неколку часа послужете.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт