Два вида запршка за грав – Станува повкусен

Два вида запршка за грав – Станува повкусен

Тајната на вкусниот грав е во запршката.

Постои класична запршка со масло, брашно и црвен пипер.Се загрева масло, се пржи брашно додека добие златна боја и се става црвен пипер, па се става во гравот.

Можете да направите запршка и на друг начин.

Се сече кромид една главица ситно сечен на масло, се додаваат мелени домати и црвен пипер,а кога водата ќе испари се става смесата во гравот.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text