Милка чоколаден мус

Милка чоколаден мус

Направете чоколаден милка мус.

Состојки:

  • 1 милка чоколадо
  • 40 гр. маргарин
  • 300 мл. павлака за готвење
  • 2 лажици шеќер во прав
  • 1 жолчка
  • 65 гр. пудинг од чоколадо

Подготовка:

  1. Се топи на пареа маргарин со чоколадо, па се трга и лади.
  2. Се мати павлаката со една жолчка, па се става прашакот за пудинг  со шеќер во прав.
  3. Се додава лажица по лажица во истопеното чоколадо.
  4. Се мати заедно 2-3 минути и се става во чаши, а се украсува по избор.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text