Ајвар од печени пиперки без конзерванс

Ајвар од печени пиперки без конзерванс

Рецепт за највкусната домашна зимница!

Состојки:

  • 15 кг пиперки
  • 5 кг модри патлиџани
  • 800 мл масло
  • 2 лажици шеќер
  • 2 лажици есенција

Начин на подготовка:

  1. Пиперките и патлиџаните измијте ги, и испечете ги. Потоа исчистете ги и сомелете ги. Во тенџере ставете 800 мл масло, загрејте и додајте пиперки и патлиџани. Додајте сол, шеќер и есенција. Гответе со непрекинато мешање.

     

  2. Во врели стерилизирани тегли ставете врел ајвар, добро затворете и вратете во рерна 90 минути на 90 степени. Оставете да преноќат во рерна.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text