Солена торта од компири – вкусен оброк кој ќе го обожавате!

Солена торта од компири – вкусен оброк кој ќе го обожавате!

Вкусна солена торта од компири – ќе ја правите постојано!

Состојки:

 • 5 компири
 • 150 гр шунка Пекабеско
 • 150 гр кашкавал
 • 1 јајце
 • 200 мл павлака Пекабела
 • сол
 • бибер
 • малку масло или путер

Начин на подготовка:

 1. Излупете и исечкајте компири на кругови. Гответе ги во солена вода додека не бидат речиси готови. Процедете.

   

 2. Во огноотпорен сад кој сте го намастиле со малку масло или путер, редете компири, кашкавал, шунка. И така додека не ги потрошите состојките. По компирите ставете малку сол и бибер.

   

 3. На крај прелијте со разматено јајце и павлака.

   

 4. Ставете во претходно загреана рерна на 200 степени додека горниот дел не порумени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text