Месен појадок со сирење  

Месен појадок со сирење  

Направете брз појадок со квасец.

Состојки:

 • 3 јајца + 1 жолчка
 • 1 шолја млеко
 • 100 мл. вода млака
 • 1 прстофат шеќер
 • ½ лажички сол
 • 4-5 лажици масло
 • 7 гр. квасец сув
 • 3 шолји брашно
 • 150 гр. ронето сирење
 • 1 лажица маргарин

 

Подготовка:

 1. Се мешаат јајца со малку сол и вода. Се додава пола брашно со квасец и шеќер, па се меша.
 2. Се додава млеко топло, останатото брашно и масло.
 3. Се меша и става сирењето.
 4. Се ставаат на тава две лажици масло и се става хартија за печење, па смесата.
 5. Се остава 20 минути, па се премачкува со жолчката со малку вода, се ставаат парчиња маргарин и се пече на 180 степени додека порумени.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text