Стар рецепт за колач со сливи – незаборавен вкус

Стар рецепт за колач со сливи – незаборавен вкус

Лесно и брзо се подготвува – ќе го обожавате!

Состојки:

 • 500 гр сливи
 • 3 лажици густин
 • 1/2 чаша шеќер или околу 100 гр

Состојки за тесто:

 • 3 чаши брашно
 • 1/2 чаша шеќер
 • 2 прстофати сол
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 јајце
 • 1 ванилин шеќер
 • малку рендана кора од лимон
 • 200 гр маргарин или путер

Начин на подготовка:

 1. Измешајте сливи, густин и шеќер и оставете на страна.

   

 2. Измешајте ги состојките за тесто, маргаринот изрендајте го за полесно да се соедини.

   

 3. На кружна тепсија (26 см) или четвртаста (20х30) ставете половина од тестото, фил од овошје и повторно тесто. Печете во веќе загреана рерна на 190 степени околу 45 минути. Печениот колач посипете го со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text