Веге уштипци – Ви требаат само 4 состојки

Веге уштипци – Ви требаат само 4 состојки

Направете вкусен рецепт – Уштипци од зеленчук.

Состојки:

  • 1 мала шолја пченично брашно
  • 1 мала шолја брашно од хељда
  • 2 моркови
  • 1 лажица пченкарен скроб

Подготовка:

  1. Се мешаат двата вида брашно со скробот, се става малку вода и сол.
  2. Се добива тесто кое не треба да е многу ретко.
  3. Се става лупениот и ситно сечен морков и се вади од смесата со лажица, па се пржат уштипци на масло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text