Топчиња од мелено месо

Топчиња од мелено месо

Направете брзи и вкусни топчиња од мелено месо.

Состојки:

  • 500 гр. мелено месо
  • 1 лажица брашно
  • 1 главица кромид
  • презла, вода, бибер и сол

Подготовка:

  1. Се ренда крупно кромидот.
  2. Се меша брашното со малку вода да се добие каша.
  3. Се меша месото со кромид и зачини, па брашното со вода и се меша се заедно, се прават топчиња.
  4. Се валкаат во презла, па се пржат во врело масло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text