До вечерта ќе ги направите пак: Топчиња од кашкавал

До вечерта ќе ги направите пак: Топчиња од кашкавал

Направете вкусни пржени топчиња од кашкавал.

Состојки:

  • 400 гр. кашкавал
  • 3 јајца
  • 2 лажици масло
  • 10 лажици брашно
  • 1 лажиче прашок за пециво
  • масло за пржење

Подготовка:

  1. Се ренда кашкавал и се додаваат матени јајца и масло.
  2. Се додава брашно просеано со прашок за пециво.
  3. Се меша да се добие тесто, се остава еден час во ладилник, па се вадат топчиња и се пржат на масло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text