Колку сол се става во туршија? – Од ова зависи и вкусот

Колку сол се става во туршија? – Од ова зависи и вкусот

Туршијата е неизбежен дел на есента, а постојат важни правила за нејзината подготовка, едно од нив е солта.
Од неа зависи вкусот на туршијата и процесот на варење односно ферментација.Секој литар вода треба да има 40 грама сол.

 

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text