Ирски погачици од компири: Совршен прилог во секое јадење

Ирски погачици од компири: Совршен прилог во секое јадење

За подготовка потребни ви се само 3 состојки, а вкусот ќе ве освои!

Состојки:

  • 2 шолји пире од компири
  • 1 шолја брашно
  • 3 лажици растопен путер или маст

Начин на подготовка:

  1. Компирите згответе ги, па направете пире во кое ќе додадете путер и сол. Додајте брашно колку што е потребно да добиете компактно тесто, но не смее да стане суво.

     

  2. Развлечете со сукало. Направте кругови со дебелина од 1,5 см. Направете дупчиња со вилушка па печете во тава додека не добијат златна боја.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text