Ролат од зелка

Ролат од зелка

Вкусен оброк кој ќе го обожавате!

Состојки:

  • 500 гр кинеска зелка
  • 180 гр скуша во конзерва, може и туна
  • 1 црвена пиперка
  • 1 жолта пиперка
  • 200 гр крем сирење
  • 200 гр фета
  • 1 кисела павлака
  • 100 гр маслинки, црни и зелени

Начин на подготовка:

  1. Измешајте фета, крем сирење и павлака. Додајте сечкани маслинки. Измешајте. Потоа додајте пиперки исечкани на коцки. Рибата исечкајте а и додајте ја во смесата, па измешајте. 
  2. Зелката пресечете ја на половина. На секој лист ставете фил. Потоа свиткајте и замотајте во проѕирна фолија. Изладете во фрижидер 2 часа, па сечете како ролат.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text