Еве како најдобро и најлесно да испечете пиле: Од надвор крцкаво, од внатре меко и сочно

Еве како најдобро и најлесно да испечете пиле: Од надвор крцкаво, од внатре меко и сочно

Направете го највкусното печено пиле по оригинален рецепт!

Состојки:

 • 1 големо пиле
 • 100 мл мајонез
 • 2 лажици доматно пире
 • гранули лук
 • малку бибер
 • сол
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Пилето малку обработете го со нож и пресечете го наполовина од долната страна. Добро посолете го.

   

 2. Во чинија ставете мајонез, додајте доматно пире, бибер, лук, масло и сѐ изедначете. Премачкајте го пилето од сите страни. Најдобро е пилето да го испечете на решетка каде може убаво да се исцеди. Покријте со алуминумска фолија и печете на 220 степени околу 70 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text