Не правете вакви грешки со храната – Заштитете се од опасна бактерија

Не правете вакви грешки со храната – Заштитете се од опасна бактерија

Ешерихија Коли е штетна и многу опасна бактерија која го напаѓа телото, а има начини да внимаваме во кујната за да се заштитиме од неа.Секогаш убаво и темелно мијте ги овошјето и зеленчукот купени од маркети и пазари.

Се чува свежото месо секогаш подалеку од други намирници.

Не се одмрзнува месо во рерна или микро, зошто станува подлога за бактерии.

Може да се заразите и од заразена вода, се пренесува од човек на човек и преку ракување.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text