Запечено јадење со компири – Децата многу ќе го сакаат

Запечено јадење со компири – Децата многу ќе го сакаат

Направете вкусно запечено јадење со компир кое децата го обожаваат.

Состојки:

 • 400 гр. компир
 • 150 гр. сирење
 • 2 јајца
 • 100 мл. млеко
 • 60 гр. маргарин
 • 2 лажици брашно
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се вари и лупи компирот, се лади.
 2. Се ренда на крупната страна на рендето, се додаваат матени жолчки со млеко и ронето сирење, па зачини.
 3. Се меша, се става брашно, па белките изматени во снег.
 4. Се става смесата во подмачкан плех на хартија и се прелива со растопен маргарин.
 5. Се пече на 150 степени 40 минути.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

 

 

singlepost_text