Пита со пилешко месо и моркови

Пита со пилешко месо и моркови

Рецепт кој морате да го пробате! Вкусна пита со бело месо и моркови.

Состојки:

 • 500 гр кори за пита
 • 500 гр бело месо
 • 500 гр моркови
 • 2 главици кромид
 • сол
 • бибер
 • сув зачин
 • 150 мл масло

Состојки за премачкување:

 • 2 јајца
 • 1 лажица брашно
 • 50 мл масло
 • 400 гр кисело млеко
 • 100 мл млеко
 • 1 лажичка прашок за печиво

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text