Намаз од печурки – Деликатес во тегла

Намаз од печурки – Деликатес во тегла

Направете вкусен намаз од печурки.

Состојки:

 • 25 печурки суви
 • 300 мл. врела вода
 • 2 главици кромид
 • 30 гр. маргарин
 • 3 чешни лук
 • 150 гр. крем сирење
 • 250 гр. свежи и сечени печурки
 • бибер и сол

Подготовка:

 1. Се ставаат сувите печурки по избор во врела вода и се чека да омекнат.
 2. Се топи маргарин и се додава на него ситно сечен кромид, па лук, свежите сечени печурки и зачини.
 3. Се ставаат и исцедените суви печурки и се вари додека течноста не се редуцира.
 4. Се лади и се додава крем сирењето со мешање, се става во блендер смесата.
 5. Се става во тегла и спремно е.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

singlepost_text