Џем од кромид: Слатко-солено задоволство

Џем од кромид: Слатко-солено задоволство

Пробајте го овој оригинален џем со единствен вкус…

Состојки:

 • 1 кг кромид
 • 60 гр кафеав шеќер
 • 60 мл балсамико оцет
 • 100 мл црвено вино
 • сол
 • бибер
 • маслиново масло
 • путер

Начин на подготовк:

 1. Исечкајте го кромидот, измешајте маслиново масло и путер, додајте кромид и динстајте 15 минути. Додајте потоа кафеав шеќер и динстајте уште 15 минути, а потоа додајте балсамико оцет, црвено вино, сол и бибер и динстајте околу 45 минути.

   

 2. Послужете со месо, риба, крекери, брускети…

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text