Витамин Д – Витамин на сонцето неопходен за телото

Витамин Д – Витамин на сонцето неопходен за телото

Витаминот Д или витаминот на сонцето е неопходен за телото.Нашето тело го произведува овој витамин кога е директно изложено на сончева светлина.

Има важни функции, помага за намалување ризик од мултиплекс склероза, за намалување на ризикот од удар и срцеви болести.

Ја намалува депресијата и раздразливоста, а дефицитот на овој витамин создава многу болести.

Го има во жолчка од јајце, лосос и сардина.

Со витамин Д се богати и млекото, печурките и туна.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text